Krátká úvaha nad rodičovstvím v moderní době

Za poslední dvě století století jsme dosáhli úžasného pokroku a vynalezli nesčetně užitečných nástrojů – když chceme lézt na nejvyšší hory světa nebo se potápět do nejhlubších příkopů, létat nadzvukovou rychlostí nebo do vesmíru, máme k tomu neuvěřitelně sofistikované pomůcky. Jak se tato společnost za tu dobu posunula v oblasti péče o dítě a jeho výchovy?

Poskytla rodičům hromadu pomůcek, které jim ulehčují práci. A mnohé z nich postavila mezi matku a dítě (postýlka, kočárek, …), ba některé dokonce uzákonila (autosedačka).
Povzbudila ženy v tom, aby sledovaly životní cíle dříve vlastní mužům (kariéra, materiální bohatství), namísto tradičních (vytváření bezpečného domova, rodinné štěstí a péče o děti).
A vynalezla instituce (jesle, školy, kroužky), které nutnost starat se o své dítě a vychovávat ho z rodičů snímají.

To vše dohromady vytváří atmosféru, která považuje rodičovství za problém, překážku na cestě životem. A ve výsledku ženy, podle našich měřítek mnohem vzdělanější a zkušenější než jejich prababičky, často nezvládají (ať už reálně, nebo jen ve své hlavě) péči třeba jen o jedno dítě. A nebo děti nemají raději vůbec.

Proč se v populárních společenských plátcích ženě mnohem častěji vyčítá, že se nevhodně obléká, než že nevhodně vychovává dítě? Proč zde sklízí žena mnohem častěji obdiv za své vypracované tělíčko, než za to, že se stará o tři děti? Proč jsou jako předměty závisti mnohem častěji ukazovány domy na základě rozlohy a počtu bazénů, než na základě toho, jak spokojená rodina v nich žije?

Kde na žebříčku uznávaných společenských hodnot stojí schopnost vychovat dobrého člověka?

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s