Jaké to je vyjít ze tmy

Spadnete do ní náhle, nečekaně. Nevíte co se děje a proč. Nikde nic. Nikde nikdo. Tma.

Tápete. Zmateně šátráte kolem sebe, snažíte se zorientovat. Není podle čeho. Přichází zoufalství. Možná zkusíte zavolat o pomoc, ale k ničemu to není.

Po chvíli si uvědomíte, že ačkoliv je tu úplná tma, přece jen něco vidíte. Malé světlo máte totiž přímo v sobě. Možná je slabé, mihotá se a každou chvíli se bojíte, že zhasne – ale je tam. A nezhasne.

Pochopíte, že pokud se odtud chcete dostat, musíte jít. Tam. Někam. Kamkoliv.

Bojíte se, že cesta, kterou jste zvolili, vás nikdy nikam nevyvede. Váháte, bloumáte. Měníte směr, vracíte se.

Začnete vidět světélka ve tmě. Některé jsou jen výtvory vaší představivosti. Z některých se vyklube podobný zoufalec, jakým jste vy. Ten vám příliš nepomůže – ale uvědomění, že v tom nejste sami, vám pomůže hodně.

Tma vypadá stále stejně – máte pocit, že stojíte na místě, i když jdete celé věky. Ale vytrváte – nic jiného vám ani nezbývá. Vždyť nohy máte od toho, aby chodily.

Nakonec se jedno z těch světélek začne rozšiřovat. Po chvíli si uvědomíte, že už nejdete temnotou, ale chodbou, na jejímž konci je světlo.

A pak k němu dojdete. Chvíli jste oslněni jeho nádherou a nevnímáte nic jiného. Potom si uvědomíte, že jste zpátky ve světě.

A po nějaké chvíli zjistíte, že svět je stejný, jak si ho pamatujete. Komplikovaný, nejistý, nepředvídatelný, zmatený. Plný štěstí i bolesti, radostí i strastí. Plný možností, mezi nimiž musíte volit. Napadne vás, že v té chodbě se světlem na konci bylo vše vlastně příjemně jednoduché.

Opět tápete. Ale jste vděční za tu zkušenost tápání ve tmě – protože díky ní už víte, že ve světle se tápe mnohem, mnohem lépe.

Vlastně radostně.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s