RECENZE: Kim John Payne, Lisa M. Rossová – Jednoduché rodičovství

Zatím děti nemám, ale poslední dobou mě téma jejich výchovy začalo nějak víc zajímat (že by biologické hodiny? No nic, tak dál :-) ). Výrazněji se to projevilo už na podzimním Festivalu psychologie, kde bylo na téma rodičovství několik přednášek, z nichž bych chtěla vyzvednout zejména vystoupení pana Kulhánka a paní Koucké. Články paní Koucké na psychologie.cz čtu všechny, žádný si nenechám ujít (jsou užitečné i pro bezdětné dospělé :-)) a v jednom z nich tuto knihu zmínila.

A je rozhodně velice zajímavá.

Autor v ní totiž rozvíjí myšlenku, že mnoho problémů, kterými dnešní děti v moderní době trpí, jsou jednoduše způsobeny tím, že mají všeho nadbytek – hraček, možností, informací…

Na mnoha přesvědčivých příkladech pak autor popisuje případy ze své vlastní zkušenosti, kdy například rapidní zredukování hraček, knížek či nabitosti programu děti výrazně zklidnilo a vyřešilo jejich problémy nejen s pozorností. Akcentuje význam neorganizovaného času, krásnou myšlenkou je například věta o tom, že volný čas má být skutečně čas volný, a nikoli „volný k tomu, aby se zaplnil“.

Text mě oslovuje i jako dospělého bez dětí – kolik vlastně máme dnes k dispozici času skutečně volného, kdy nemáme předem žádný plán, jak je budeme trávit? Jen velmi málo. Poslední dobou se snažím množství tohoto času zvyšovat, a je to velice osvěžující.

Rozhodně je to tedy výborná kniha. Doporučuji. I když si současně umím představit, že pro mnoho lidí bude nemožné jeho doporučení aplikovat, bude jim to připadat možná jako příliš velká oběť s nejistým výsledkem. Já ovšem věřím, že to funguje.

S láskou

s

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s