Konec jedné „drobné radosti“?

Narazil jsem náhodou na tento článek: http://echo24.cz/a/wRqFy/sex-jako-zpusob-reprodukce-do-20-let-zmizi-tvrdi-genetik – pomiňme vše okolo (jsou to podle mě bláboly) a věnujme se podstatnému sdělení, které pro mě představuje tento odstavec:

,,Rodičům pak lékaři řeknou: Těchto pět embryí vykazuje opravdu vážné defekty, ty určitě nechcete. A o zbylých 95 budou rodičům poskytnuty plusy a minusy a oni se pak pro jedno z nich rozhodnou,“ řekl pro Time. Z těch embryí, která nebudou mít žádné defekty, si pak pár bude moci vybrat podle poměrně konkrétních předpovědí jejich charakteristik. 

Myšlenka je taková, že nechat početí dítěte, resp. kombinaci vlastností od rodičů, která rozhodne o tom, kým bude potomek, „pouze“ náhodě, bude považováno v budoucnu za nezodpovědné. Namísto toho nám věda a technika poskytne metodu, jak zodpovědně plodit kvalitní potomky. Logicky! Nikdo přece nechce, aby se mu narodilo dítě například s amyotrofickou laterální sklerózou (což je „progresivní, fatální, neurodegenerativní onemocnění mozku, způsobující degeneraci a ztrátu mozkových a spinálních motoneuronů, tj. buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby, kvůli kterému dochází k postupné svalové slabosti až atrofii a mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován“).

Až na to, že amyotrofickou laterální sklerózu má například Stephen Hawking. To je extrémní příklad, ale je z něj asi jasné, co chci říct. To nám lékaři a vědci chtějí seriozně tvrdit, že za pár desítek let budou schopni predikovat vlastnosti potenciálních dětí natolik spolehlivě, že tato metoda bude fungovat? Ti stejní lékaři a vědci, kteří:

Myslím, že každý si dosadí libovolné množství dalších příkladů, které svědčí o tom, že výsledek miliardy let trvající evoluce (náhodné pohlavní rozmnožování) je stále o pěkný kus napřed před lidským poznáním. A pochybuju, že se situace za pár desítek let obrátí. Neporoučíme ani větru, dešti – natož životu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s