RECENZE: Naomi Aldortová – Vychováváme děti a rosteme s nimi

Zdálo by se to být jen další kniha o výchově dětí, ale není to tak. Klidně to lze brát i jako knihu o vychovávání dospělých :-) A už na začátku musím říct, že je úžasná a všem ji doporučuji. Bez ohledu na to, jestli máte nějaké děti, které vychováváte.

Kniha se věnuje hlavně tomu, jak s dětmi (ale potažmo i s dospělými navzájem) běžně jednáme, a pokouší se vysvětlit, že mnoho věcí, které považujeme za normální a běžné, ve skutečnosti působí na děti úplně jinak a často vede k tomu, že si děti postupně vytvářejí různá omezující přesvědčení o sobě samých i o nás a o světě vůbec.

Autorka přitom vyznává láskyplný přístup, ukazuje na příkladech, jak vytvoření bezpečného prostředí, v němž je možné se svobodně projevit, aniž by hrozilo, že nás někdo bude v důsledku našeho projevu méně milovat, vede k vytváření naplněných vztahů plných důvěry, otevřenosti a lásky.

Musím říct, že mnohé pasáže se mě velice dotýkají a kniha poměrně výrazně změnila můj pohled na svět a na výchovu dětí – i když… i s tou „výchovou“ samotnou je to vachrlaté… Pro mě je kniha velkou inspirací jak se chovat i k dospělým kolem sebe… Ta výchova na to pak někdy v budoucnu už nejspíš jen plynule naváže. To, co jsem se tu dočetla, aplikuju rozhodně denně, a jsem přesvědčená, že je to ta správná cesta…

Ale aby to nevypadalo, že kniha je o „výchově“ dospělých! To není :-) Skutečně se týká výchovy dětí a vyznává laskavost a respekt – nikoli neexistenci hranic nebo dovolování dětem absolutně všeho… Autorka v knize učí, jak se v různých situacích podívat na to, co se děje s odstupem, bez projekce vlastních strachů na dítě, a tím dát dítěti svobodný prostor, aby se projevilo, prožilo své emoce (i ty, které jsou většinou vnímány jako negativní) a mohlo ovlivňovat svůj život. A to je myšlenka, která mi nesmírně rezonuje – zdá se mi, že dnešní děti nemají moc na výběr – nejsou partnery, ale musejí dělat, co chceme my… Není to ovšem myšleno tak, že je třeba podřídit svůj život dítěti, ale spíše umožnit mu tam, kde je to možné, aby se mohlo rozhodovat samo. Jak prosté… a přitom se to zdá být jako obrovský problém…

Ať už na to máte názor jakýkoli, je tato kniha přinejmenším velice zajímavá.

S láskou

s

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s