Češky jsou nejméně ambiciózní ženy na světě?

Dnes je na webu ihned.cz článek s titulkem Češky jsou nejméně ambiciózní ženy na světě. Šéfovat firmám chtějí jen tři procenta z nich.

Článek se zabývá tím, kolik procent žen by považovalo svoji kariéru za úspěšnou pouze v případě, že by byly ve vedení firmy – takových žen jsou v Česku prý 3%. Naopak, uvádí článek, například malajsijské ženy jsou dravější a touží jich po vedení 28%. Doslova se v článku píše „3 procenta dotazovaných českých žen by svou kariéru považovala a úspěšnou jen v případě, pokud by zastávala funkci v top managementu. V Malajsii je to 28 procent, v Kolumbii 22 procent a v SAE 18 procent žen.“ Další komentář k tomu následuje asi v tom smyslu, jak v nás 40 let komunismu zabilo iniciativu a že se u nás dlouho úspěšnost ženy posuzovala „podle toho, jaká je matka nebo jak má doma uklizeno“. Z kontextu tohoto komentáře to přitom chápu tak, jak by to vnímáno jako něco negativního.

Nejsem si zcela jistá, jestli se ještě dnes u nás úspěšnost ženy posuzuje podle toho, jaká je matka, ale pokud ano, tak je to podle mě naprosto v pořádku. Rozhodně nejsem proti tomu, aby byly ženy častěji ve vedení firem, nemyslím si, že ženy patří jen k plotně, ostatně sama na nějaké úrovni řekněme středního managementu působím. A taky nemám ambice jít výš. Jsem na své pozici spokojená. A dobrá máma chci být jednou taky.

Pokud pouze 3% žen spojují svůj úspěch s tím, že by byly ve vedení firmy, oproti 28% žen v Malajsii, je to podle mě potřeba interpretovat nikoli jako selhání a nedostatek ambicí, ale spíše tak, že jsou ženy spokojené na svých pozicích a jako svůj životní cíl nemají to, aby byly ředitelkami zeměkoule. Samozřejmě s tím může souviset i ten skleněný strop, který u nás pořád je… I když, upřímně řečeno, u nás ve firmě tento problém je taky, a já stejně nemám ambice postoupit výš… Taky jsem na své pozici spokojená. A tudíž patřím mezi ty neambiciózní ženy… Ale já mám své ambice. Jen jsou v jiné oblasti, než je profese…

Tím vším vůbec nechci říct, že by se nemělo podporovat větší prosazení žen ve vedení firem, ale nemyslím si, že by se ženy, které to nespojují se svým životním úspěchem, měly označovat za málo ambiciózní a za poznamenané komunismem. Mě komunismus už tolik nepoznamenal, a taky vidím svoje poslání jinde, než právě v práci…

S láskou

s

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s