Čím hůř, tím líp?

Ke geopolitickým tématům se tu většinou nevyjadřuju, ale u příležitosti britského referenda o vystoupení z EU si to neodpustím. Už delší dobu mě znepokojuje, co se ve světě děje – mám dojem, že válek a teroristických útoků jaksi přibývá. Mnohem horší mi ale přijde, co to dělá se společností – jak v ní roste nenávist, agrese, jak se víc a víc lidí radikalizuje (na různé strany) a jak víc a víc lidí je těm radikalizovaným ochotno naslouchat.

Dnes konkrétně bych vypíchl fenomén, který ve svém okolí pozoruju, a který bych nazval filosofií „Čím hůř, tím líp.“ Spočívá v tom, že lidé se škodolibě těší z potíží politických elit. Fandí vystoupení Británie z EU, protože to EU zatopí – a dobře jí tak, nenáviděné Čtvrté říši! Fandí populistům typu Le Penové nebo Konvičky, protože „standardním“ politikům zatopí – a dobře jim tak, nenáviděným potentátům! Fandí nakonec i ruské silové politice, protože zatopí USA – a dobře jim tak, nenáviděným imperialistům!

Ale uvědomují si, že ten, komu je „zatápěno“, jsme ve skutečnosti my? Že jsme na jedné lodi? Možná se nám nelíbí, jak ji kormidelník řídí – ale když mu podrazíme nohy, zlepší se to?

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s