Gender gap

Včera jsem se skrze nějaký článek proklikala na stránky Světového ekonomického fóra týkajícího se genderové vyváženosti v jednotlivých zemích. Čas od času se někde objeví odkaz na tyto studie s tím, že Česká republika z toho vychází hůř než Ghana nebo Rusko. A ano, striktně vzato, podíváte-li se na jejich tabulku, tak ano. Česká republika je 81. místě ze 145. Před ní jsou… skoro úplně všechny rozvinuté i mnoho rozvíjejících se zemí .

Mnohem zajímavější však je podívat se na vyhodnocení jednotlivých států. Co se vlastně porovnává a jakou to má vypovídací hodnotu? Ne snad, že by to bylo zbytečné, ale podle mě to nevypovídá prakticky vůbec nic… Tak schválně:

Když rozklikneme ČR, dozvíme se toto (vyřízla jsem jen kousek pro představu, je tam víc údajů):

ČR_gap_výběr.png

Rozhodla jsem se podívat taky na Slovinsko, které je nám kulturně nejblíže ze zemí, které jsou na špici tabulky, Slovinsko konkrétně je na 9. pozici.

Slovinsko_gap_výběr.png

Rozdíl mezi námi a Slovinskem je přes 70 míst. I když si uvědomuju, že ta data selektuju a neberu v potaz celý kontext, tak z výše uvedeného vyplývá například tento závěr:

  • Naši pozici zhoršuje významně to, že nemáme příliš velké zastoupení žen v politice.
  • Naši pozici zhoršuje to, že se u nás rodí méně žen než mužů (ve Slovinsku taky, ale jsou země, kde je poměr vyrovnaný, i když je jich málo). Čím je poměr vyrovnanější, tím lepší pozice. Takže taková věc, jako přírodní výběr, může výsledek kategorie dramaticky ovlivnit. Já osobně chápu kritérium tak, že se posuzuje, zda země záměrně neovlivňuje porodnost v tom směru, aby se rodilo více mužů. Ovšem přiznám se, že nějak nemůžu uvěřit tomu, že by toto byl důvod toho, proč je u nás i ve Slovinsku tento poměr nevyrovnaný. Nejsme Čína.
  • Ve oblasti vzdělávání a rovného přístupu k němu jsme na pozici č. 1.
  • Další, co nám snižuje skóre, je poměr mužů a žen v pracovní síle. Takže je genderově nevyvážené, když pracuje méně žen než mužů? Hmm… už to je celkem kontroverzní úvaha…
  • A v neposlední řadě nám body ubírá nepoměr mezd mužů a žen za stejnou práci. To je líbivé téma a mně samotnou někdy štve. Ale uvědomuju si, že se to taky těžko posuzuje a nemyslím si, že je to černobílé. Nicméně jsou země, kde je tento nepoměr menší… například Keňa (sic!). Mám to chápat tak, že jsou si tam muži a ženy rovnější, protože muži i ženy vydělávají stejných pár dolarů na den? Podle údajů zde je průměrný denní výdělek dělnických profesí v Keni okolo cca 500-1000 KES (keňský šilink), což je zhruba 5 až 10 dolarů. Vážně to takto někdo srovnává?

Lze se na to samozřejmě dívat mnoha způsoby. Možná to taky špatně chápu. Pro mě osobně z toho plyne tento závěr – není to s námi tak hrozné :-) Sice jsme na 81. pozici, ale faktory, které to ovlivňují, jsou podle mě buď kontroverzní, nebo subtilní posun v poměru, na který nemáme moc vliv, výrazně příčku umístění rozhodí… čímž neříkám, že nemáme mezery. Jen to, že v tomto případě srovnávání s Keňou (která má místo č. 47!) neznamená, že nám tu za chvíli naši muži budou sekat ruce, když jim neporodíme syny… Myslím, že jsme v pohodě :-)

S láskou

s

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s