Kdo tady rozhoduje? aneb Krátká úvaha o síle podvědomí

Nedávno jsem ve dvou různých knihách narazila na velice zajímavou informaci o vztahu mezi vědomím a podvědomím. Exaktně se čísla trochu lišila, ale sdělení bylo stejné, a to v tomto duchu:

Zatímco naše vědomá mysl je schopná zpracovat asi 40 bitů informací za sekundu, podvědomá mysl jich za stejnou dobu zpracuje 40.000.

Je celkem jedno, jestli je to 40:40.000 nebo je ten poměr o něco jiný. Podstatný je ten obrovský nepoměr…

Co to znamená? To, že zatímco my se o něčem snažíme rozhodnout vědomým přemýšlením, naše tělo už to dávno vyhodnotilo. Vysvětluje se tím, proč se někdo dokáže vzbudit v přesný čas bez budíku, proč máme divný pocit v břiše z některých situací, které se jinak zdají normální, nebo proč naše oko mrkne dříve, než si uvědomíme kamínek, který do něj letí…

Říkám si, že toto je ta podstata spoléhání se na intuici… Intuice je ten pocit u srdce a v břiše, kterým mi tělo říká, jak se v různých situacích cítí. Tělo totiž během vteřiny, kdy se snažíme nad něčím zamyslet, zpracuje 10.000x víc informací, a na základě všech předchozích zkušeností, názorů a pocitů udělá závěr, k němuž myšlenkově možná ani nikdy nedojdeme :-) Intuice není žádná tajemná informace shůry… jde „jen“ o to naslouchat svému tělu.

S láskou

s

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s