ŘíZen: Představa neustálé pohody ve vztazích je často právě tím, co pohodu maří

Poslouchám právě zhruba hodinovou debatu, kterou vedl moderátor v rámci Hay House Summitu 2016 s buddhistou západního typu Lodro Rinzlerem.

A padla v ní myšlenka, o kterou se chci podělit (omluvte, že ji budu jen parafrázovat), a to zhruba tato: Představa, že ve vztazích se máme cítit pouze pohodlně (v originálu „comfortable“) je právě tím, co tento pocit pohody dokáže zničit.

Máme-li totiž pocit, že jakmile se chvilku ve vztahu necítíme dobře, tak že je to problém, může být právě toto nakonec zdrojem potíží – protože je normální, v každém vztahu, i v tom nejdokonalejším, že se třeba občas naštveme, nebo se nudíme, jsme otrávení, zklamaní nebo smutní. A není na tom nic špatného! Samozřejmě toto nemá být obhajoba toxických vztahů, kdy se partneři ignorují, ubližují si nebo se využívají. Občas se to ale zkrátka přihodí i ve vztazích láskyplných a funkčních. A je dobré s tím počítat a nepřisuzovat tomu vyšší význam, než jaký má trocha bláta, která se nám nalepí na boty, když procházíme louží. Za louží, už je totiž cesta zase suchá, bláto opadá a zmizí.

Vedli jsme například o víkendu s Radimem dvě takové závažnější debaty – řekněme o ideových konceptech toho, jak vnímáme svět. Trochu se v tom lišíme. Anení snadné slyšet, že můj pohled na svět Radim v některých aspektech nejen nesdílí, ale dokonce s ním nesouhlasí, a jakkoli jsem z toho byla trochu smutná a připadala jsem si hloupě, vím, že to Radim nemyslel tak, že bych chtěl svým nesouhlasem se mnou dát najevo, že jsem špatná. Mě jeho pohled velice inspirovat a otevřel mi nové možnosti uvažování. Nevadí být chvilku smutná. Nic z toho nebyla Radimova vina. Pro mne je to spíš ukázka toho, jak stále nejsme zvyklí na to, že můžeme mít konflikt i s lidmi, které milujeme.

S Radimem se vlastně ni nehádáme :-) Zatím jsme totiž nenašli o čem (možná kromě ideových konceptů v přístupu ke světu ;-) Možná by nám to prospělo. Možná by nám to pomohlo uvědomit si, že i kdybychom někde v sobě objevili schopnost na toho druhého třeba něco zakřičet a třísknout dveřmi,  na tom, že se máme rádi, se tím nic nemění…

S láskou

s

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s