Nesnáším zubaře

Můj vztah k lékařům obecně a ke zdravotnímu systému je … řekněme odtažitý. Můj vztah k zubařům konkrétně je ale přímo absurdní. Zubaře nesnáším, ačkoliv mi nikdy nic neudělali! Nemám totiž, a nikdy jsem neměl, jediný zubní kaz…

Jako dítko školou povinné navštěvoval jsem povinně i zubaře, většině spolužáků občas něco vrtali, mně nikdy. Když povinné návštěvy u zubaře skončily, neviděl jsem důvod tuto instituci dále vyhledávat.

Po několika letech mě však rodiče přesvědčili, že aspoň jednou za čas bych tam zajít měl, a tak jsem se vydal k jakési zubařce poblíž našeho bydliště. Bylo to v době, kdy se zaváděly regulační poplatky u lékařů, ty slavné třicetikoruny, všude se to řešilo a proto jsem věděl, že preventivních prohlídek se poplatky netýkají. Paní zubařka mě prohlédla, konstatovala opět 0 kazů, a požadovala třicet korun. Namítal jsem, že za preventivní prohlídku je vybírat nesmí, ale ona mě uzemnila oznámení, že PREVENTIVNÍ je až druhá návštěva zubaře v daném roce, kdežto první je ZÁKLADNÍ a za tu se vybírá. Chvíli jsem na ni nevěřícně zíral, pak jsem jí věnoval třicet korun a odkráčel, vědom si, že už tam nikdy více nezavítám. Můj vztah k zubařům klesl z bodu mrazu do záporných hodnot a dodnes považuju toto účelové překrucování zákona ze strany stomatologů (které tuším stále platí) za prasárnu nehodnou slušné společnosti.

Když jsem se seznámil se Soňou, chodila zrovna dost intenzivně k nové zubařce, která jí na rozdíl od té původní spravovala spoustu drobnějších kazů,  jež ta předchozí prostě neviděla nebo neřešila. Chodila tam k té době snad každý týden, což byl zajímavý kontrast se mnou, který u zubaře nebyl už zase snad pět let. Nakonec s ní ale byla spokojená a protože věděla, že nabírá i nové pacienty, přesvědčila mě, abych se k ní taky zaregistroval a na prohlídku přišel.

To bylo na jaře. Paní zubařka je velice sympatická, milá, mladá a šikovná, udělala mi rentgen, ukázala zubní hygienu (do té doby jsem netušil, že něco takového existuje, a bylo to velmi poučné:-) a po prohlídce konstatovala, že žádné kazy nemám. Když jsem s ní na toto téma zapředl hovor (je skutečně velice milá), vysvětlila mi, že někdo má štěstí, že má v puse takové prostředí, ve kterém se bakteriím způsobujícím kazy příliš nedaří, a pak třeba žádné kazy nemá. Ale že o to více budu mít problémů s dásněmi… Chuť ke konverzaci mě přešla. Že bych mohl třeba prostě jen mít zdravé zuby, to jí zřejmě vůbec nepřipadalo jako varianta z tohoto světa. Chápu, že je to profesionální deformace, ale pak ať se nikdo nediví, že se těmto deformovaným profesionálům jsem ochoten vydat do rukou jen v případě krajní nouze.

Pak mě paní doktorka oznámila, že mi chce vytrhnout osmičky, protože je mám v hrozném stavu. To mě zaskočilo, o ničem takovém nevím, a nakonec jsem se s ní domluvil, že se domluvíme při příští návštěvě na podzim. A ta přišla dnes.

Na tomto blogu by se hodilo napsat sem něco v tom smyslu, že jsem to vzal jako zenové cvičení, šel tam s otevřenou myslí a v klidu to racionálně vyřešil… Ale nebyla by to pravda:-) Můj odpor k této návštěvě byl takový, že ač mi to Soňa třikrát připomínala, třikrát jsem na ni zapomněl (naposledy dnes ráno, kdy jsem si nevzal ani kartáček a pastu, abych si po obědě a před návštěvou zubařky aspoň mohl vyčistit zuby). Nasraný a znechucený jsem byl už od okamžiku, kdy jsem vyrazil z práce, nevzal jsem si ani nic na čtení, abych si celou cestu mohl barvitě představovat, jak mě paní zubařka opět nutí do trhání osmiček, a jak se jí bráním.

Paní zubařka zřejmě mé rozpoložení vycítila, byla totiž o poznání méně milá než minule. Konstatovala opět „žádný kaz“, pak mi vnutila zrcátko, abych se sám podíval, jak děsné ty osmičky mám, a když jsem jí řekl, že ani tak se na žádném trhání domlouvat nechci, vypoklonkovala mě bez rozloučení. Tak nevím, jestli to taky nebylo navždy…

Reklamy

1 komentář: „Nesnáším zubaře

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s