Moderní závislosti

Dva články na podobné téma – závislost na moderních technologiích, jeden na anglickém webu, druhý na německém (oba v angličtině).

V obou textech se opakují dva zásadní postřehy:

  • Závislost vzniká tam, kde na jednoduchou akci dostanete NEPŘEDVÍDATELNOU odpověď, u které je naděje, že vás potěší (hrací automat: zmáčku páčku, vysype se pár peněz, nebo hromada peněz, nebo nic; facebook: přenačtu zeď, objeví se nový zajímavý příspěvek/fotka, nebo blábol, nebo nic; přenačtu seznam došlých e-mailů: objeví se nový e-mail, zbytečný spam, nebo nic). Člověk má pak tendenci zkoušet to stále znovu a znovu, dokud to jde. Proto například nekonečná zeď na Facebooku – aby to šlo pořád.
  • Nabídnete-li někomu několik možností, z nichž si může vybrat, považuje to za svobodu; přitom o tom, co udělá, ve skutečnosti rozhoduje ten, kdo zvolil, které položky se v menu objeví a které nikoliv. Opět typicky Facebook – když reagujeme na něčí příspěvek, myslíme si, že je to naše volba; ve skutečnosti nám Facebook z tisíců možných příspěvků, které naši přátelé vložili, ukázal jen pár výhradně podle JEHO rozhodnutí. Děsivá je především tato věta: „Zprávy, které vidíme, přátelé, o nichž se něco dozvíme, restaurace, které zvažujeme když chceme jít na večeři, a nakonec i naši potenciální životní partneři – to všechno je čím dál více filtrováno přes několik málo nejrozšířenějších aplikací, jejich návrháři tím pádem získávají obrovskou moc nad naším životem.“ Třešnička na dortu pak je, že když dostaneme na výběr ze tří seřazených možností, v 70 % případů zvolíme tu prostřední.

Hlavní myšlenka obou textů je dvousečná: To, že jsme závislí na mobilech, tabletech, internetech, faceboocích, twitterech, kontrolování e-mailů nebo zpravodajství, atd, je jen z malé části naše chyba – z velké části je tomu tak proto, že tyto věci jsou úmyslně navrženy tak, aby závislost vyvolávaly. Jejich provozovatelé totiž vydělávají na čase, který na nich my strávíme, a proto se snaží dosáhnout toho, aby tohoto času bylo co nejvíc.

Což znamená že si to jen těžko můžeme vyčítat, ale také to, že s tím jen těžko můžeme něco dělat. Máme jen dvě možnosti – buď tyto technologie používat a s nimi zažívat i různé druhy závislostí, a nebo je vůbec nepoužívat a být naprosto „mimo“ a ještě k tomu trpět FOMO – fear of missing out = strachem z toho, že nám něco utíká. (Autor druhého článku tedy prosazuje jednu „třetí možnost“: aby se aplikace a zařízení navrhovaly jinak; to je podle mě ale utopie srovnatelná s myšlenkou komunismu, neslučitelná s tržní ekonomikou.)

Na závěr několik zajímavých čísel:

  • hrací automaty v USA vyprodukují vyšší zisk, než filmový průmysl, baseball a zábavní parky dohromady
  • průměrný uživatel kontroluje svůj chytrý telefon 150x denně

Mně osobně přijde, že se koncept vědecky podloženého vyvolávání závislosti rozšiřuje do dalších a dalších oblastí našich životů a pracuje s ním už pomalu každý, kdo se snaží v tomto světě něco prodat. Takže jsme pod stále větším a větším tlakem na to, komu a čemu budeme věnovat svůj čas. Stále více a více subjektů se nás snaží učinit závislými právě na jeho produktu/službě. Času máme ale pořád stejně – přesně 24 hodin za den. A vyrovnat se s tím je v našich zeměpisných šířkách pro člověka momentálně největší výzva naší doby.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s