Ještě k těm zpropadeným volbám…

Od 9.11. nedělám nic jiného než že čtu různá světová i naše média, abych se v situaci, kterou zvolení Donalda Trumpa přineslo, trochu zorientovala. Moc to nejde. Finanční trhy jeden den prudce klesají, druhý den zběsile rostou. Převažují články na negativní témata – co všechno je v ohrožení, co všechno skončilo, co všechno bude zničeno.

Žijeme teď uvnitř toho – všichni jsou toho plní, mají spoustu teorií a myšlenek, většina z nich má něco do sebe. To nejzásadnější je pro mě ale asi to, že svět nyní nelze předvídat.

Bum!

Z větve na zem. Je vlastně fascinující, jak jsme uvykli tomu, že svět předvídat lze. Není nic překvapivého na tom, že nás děsí nejistota. Ani mně není lhostejná. Přijde mi nesmírně zajímavé zkusit se na celou věc podívat trochu s odstupem – s podobným odstupem, jako když čtete kapitolu v učebnici dějepisu, protože to je možná to, co se právě nyní v těchto dnech píše.

… a svět byl takové příjemné předvídatelné místo a pak byl zvolen Trump! Nikdo neví, co to přinese a co bude dál. Většina to vnímá negativně. Ani já se na to netěším, ale možná, možná jsme takový políček už skutečně potřebovali. Neříkám, že jsme si ho zasloužili, ale jestliže měl takovou sílu, že byl zvolen (stejně jako brexit a uvidíme co rakouský prezident), sílí tu síly, které nemůžeme dál nevnímat nebo předstírat, že neexistují. To ale taky ještě neznamená, že se svět stane místem, které nebude k žití…

Na volbě Donalda Trumpa americkým prezidentem můžeme najít i pozitiva. Například to, že většina americké společnosti je příčetná, protože hlasovala pro Hilary. Nadpoloviční většina Američanů vidí ve světě spíš to příjemné místo! A to je přece skvělé! Nesmíme připustit, aby toto Trump změnil. Kéž by se toto vítězství proti všem smyslům stalo příležitostí, abychom si my ostatní uvědomili, co je důležité, a že je potřeba volit a volit proti takovýmto typům. Volit proti xenofobii, myzoginii, rasismu. Když řeknu „volit lásku“, zní to pateticky. Tak přece mluví sluníčkáři. Vážně?

love_trumps_hate.png

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/trump-prezident-volby-usa-protesty-d70-/zahranicni.aspx?c=A161111_064006_zahranicni_ane

Dobře, tak možná ne „volit lásku“, ale volit respekt. Nenásilí. Rovnost. Svobodu. Všechny ty hodnoty, na které jsme už vlastně zapomněli…

Uvidíme. Možná je Trump šťouchancem – šťouchancem, který nás přinutí vzpomenout si, že máme nějaké ideály, za které stojí za to se postavit, a udělal to dřív, než jsme na ně zapomněli úplně… Zároveň nám ukázal, že v tom nejsem sami, ale že podobně smýšlejících lidí je (alespoň v Americe) pořád většina. Nevím, jestli už jen samo Trumpovo zvolení v USA by dokázalo obrátit tento trend v Evropě, ale můžu zatím doufat, že ano. Můžu si říkat, že to zatím není tak špatné, když jsou stále osobnosti jako je skotská premiérka nebo německá kancléřka, které tyto hodnoty vyznávají a nebojí se za ně otevřeně postavit (zajímavé, že jsou to ženy, od mužů – leadrů jsem zatím na tvrdá slova proti trumpovu proudu nenarazila…). Uvidíme. Uvidíme!

S láskou

s

lovetrumpshate-350x260.jpg

Reklamy

1 komentář: „Ještě k těm zpropadeným volbám…

  1. Radim

    Vím, že to není tvůj oblíbenec, ale jasně se vůči Trumpovi vymezil například muž Kalousek. Naopak definitivně se zbláznil Robejšek, který ho vzývá.

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s