Jak se osobní frustrace promítají do našich politických názorů

Mám v práci kolegu. Šikovný technik, vlastně mezi námi jednoznačně nejšikovnější. Občas se mnou zapřádá politické debaty – nevím proč, asi proto že mu oponuji a ho baví zdokonalovat se ve své argumentaci. Mě to už ale bavit pomalu přestává. Je to zarputilý liberál – jeho světonázor v kostce je: „Každý ať si dělá co chce, každý ať se stará sám o sebe, stát ať nikomu do ničeho nekecá (a cokoliv nadnárodního už vůbec ne)“. Těžko se s ním debatuje o tom, zda například on – jako vášnivý automobilista který MHD nepoužil už dlouhá léta a jezdí autem opravdu všude – náhodou netěží dost intenzivně z toho, že tady „někdo“ (stát, obec) buduje a udržuje silniční síť. Na druhé straně ale, dost nekonzistentně, trvá na tom, že zdravotní péči a školství naopak nikdy NESMÍ ovládnout volná ruka trhu a musí ji zajišťovat stát bezplatně.

Tento kolega však nedávno zničehonic začal mluvit o svém dětství – a dozvěděli jsme se, že když mu byly dva roky, jeho rodiče ho dali k babičce (protože jim překážel v jejich pracovních povinnostech) a když pak jako chlapec-fotbalista jezdíval na fotbalové zápasy a tým se autobusem vrátil v deset hodin večer do Brna, pro všechny spoluhráče přijeli rodiče, kdežto on jediný odkráčel na autobus a jel přes celé město domů sám – protože jeho rodiče neviděli důvod, proč by se o něj měli starat, když přece dokáže přijet sám. (A několik dalších historek v podobném duchu).

Ještě se někdo diví, že jeho světonázor zní: „Každý ať se stará sám o sebe…“? To mu přece vštípili rodiče v raném věku. Společně s hrozným strachem, že by mohl umřít, kdyby se o sebe postarat nedokázal – proto ten požadavek na státní zdravotnictví. A společně s tím, že je jeho odpovědností, aby se o sebe postarat naučil – proto ten požadavek na státní školství.

A on, přestože si dnes vydělá velice slušné peníze (mnohem víc než například já), stále mé v hlavě obavy, co by se s ním stalo, kdyby naše firma náhle přišla o zakázky a on musel skončit. Protože člověk se o sebe přece má povinnost stoprocentně postarat a jistě by mu nikdo nepomohl ani neulevil…

Kašlu na politické debaty! Člověk si myslí, že se baví o geopolitice, a ve skutečnosti se pořád dokola baví o těch stejných traumatech z dětství…

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s