Stoikové mezi námi

Jedu šalinou a čtu si v Respektu článek s podtitulem: „Jak žít spokojeně ve světě, který nemáme pod kontrolou“. Článek vychází z knihy The Antidote, která mě před dvěma lety, kdy jsem ji četl, velice oslovila a ovlivnila, a myslím, že některé myšlenky jsem od té doby ve svém životě skutečně začal uplatňovat. Knihu (nebo aspoň článek v Respektu) tedy vřele doporučuju!

Takže: jedu šalinou a čtu si tento článek – a sedím u dveří, které nefungují (nejdou otevřít). Je na nich taková malá nálepka, které si ale nikdo nevšimne, a na každé zastávce přichází jeden nebo několik lidí, pokoušejí se dveře otevřít, mačkají tlačítko jednou, podruhé, pak druhé tlačítko… a pak jdou rychle k vedlejším dveřím, když pochopí, že tudy to dnes nepůjde.

Na poslední zastávce přichází ke dveřím starší paní, ne vyloženě stará, ale v důchodu už být mohla. Mačká tlačítko, mačká a mačká, dveře nic. Chvilku to vypadá, že tam zůstane bezradně stát (a jeden pán už se vydává že jí půjde poradit, musí ale sám obejít půlku šaliny aby se dostal ven) – a najednou začne do dveří mlátit, až se šalina otřásá!

Ne, paní, skutečně ne. Skutečně nemáte nárok na to, aby se vám dveře před nosem otevíraly podle vaší vůle. Skutečně se může stát, že dveře nefungují a vy musíte použít jiné. Dokonce by se mohlo stát, že ani ty druhé nebudou fungovat. Dokonce by se mohlo stát i to, že řidič vám ujede před nosem a vy budete muset počkat na další šalinu. Ale dokonce by se mohlo stát i to, že šalina by vůbec nepřijela, a vy byste musela jet náhradní dopravou. Dokonce by se mohlo stát i to, že by nepřijela ani náhradní doprava a vy byste musela jít pěšky. A dokonce by se mohlo stát i to, že byste nemohla jít vůbec nikam, protože byste ráno třeba nevstala z postele…

Opravdu vám připadne adekvátní mlátit do dveří šaliny, protože jsou pokažené a neotevřely se před vámi?

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s