Svět je čím dál lepší!

Připadne vám nadpis tohoto příspěvku podezřelý? Divný? Jeho autor se musel zbláznit? Dělá si z nás srandu?

Média nás neustále krmí zprávami o tom, jak je na světě špatně a bude hůř, svět je přelidněný a plný bídy… Naprostá většina z nás má v důsledku toho zkreslené mínění o tom, jaký je skutečný stav tohoto světa. Když si uděláte chvilku času a pročtete si tento článek o chlapíkovi, který to už nevydržel a od jisté doby se věnuje tomu, aby mezi mocné tohoto světa, ale i obyčejné obyvatele šířil prosté statistické údaje o chudobě, zdraví, vzdělání atd. na světě a o tom, jak se tato čísla za posledních pár desetiletí mění, věřím, že budete příjemně překvapeni. Hlavně když si si zkusíte projít ten desetiotázkový kvíz, který je vložen mezi 4. a 5. odstavec. A pak se prosím na chvilku skutečně zamyslete nad těmi čísly.

Vsadím se, že přesto, že dikce mého textu vás jasně varuje, že stav světa zřejmě podceňujete a v testu tedy máte volit spíše lepší čísla než byste čekali, i tak jste minimálně u některých otázek byli – stejně jako já – dost mimo. Při tom když se nad tím člověk zamyslí, jsou to dost důležitá čísla, u kterých by se dalo předpokládat, že v době neustálé masáže zprávami ze všech koutů světa bude mít vzdělaný a zajímající se člověk aspoň zhruba přehled o tom, k jak výraznému zlepšení podmínek ve světě postupně dochází (stačí se podívat na ty první tři grafy na tomto odkaze)…

Proč si tedy všichni myslíme, že svět je na tom mnohem hůř, než skutečně je? Proč si obrázek o něm děláme z nereprezentativních zpráv, které se neustále soustředí na to špatné, co se kde přihodí nebo děje, proč se ve společnosti neustále masivně šíří „blbá nálada“ a proč negativní myšlenky dostávají mnohem víc prostoru než pozitivní?

Ne, nezbláznil jsem se a nezačal věřit na konspiračních teorie. Není to dílo ďáblovo, židozednářské spiknutí, práce amerických ani ruských tajných služeb ani důsledek působení všudypřítomných ještěrů. Děláme si to sami. Lidské myšlení má asi tendenci zaobírat se spíše špatnými zprávami, negativními událostmi a strachem, než zprávami dobrými, událostmi radostnými nebo nadějí. Snad proto, že se tím prvním cítíme ohroženi a máme pocit, že musíme přijít na to, jak se tomu nebezpečí uvarovat. Ale bohužel, negativní myšlení vede k negativním činům, a negativní činy vedou k negativním výsledkům… právě v důsledku všudypřítomné „blbé nálady“ tak hrozí, že si k ní nakonec vytvoříme objektivní příčiny.

Nedejme se!

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s