Marek Orko Vácha

Byli jsme v neděli na přednášce Marka Orko Váchy, pořádané SU v Brně (což je mimochodem zajímavá organizace), na téma ochrany životního prostředí. No, na téma… ona ta přednáška sice byla v podstatě výklad nedávné papežské encykliky na toto téma, ale jinak byla nabitá různými myšlenkami, poznámkami a podněty na nejrůznější témata. Trvala hodinu a půl a bylo vidět, že kdyby měl přednášející říct vše, co si nachystala, potřeboval by hodiny tři, a kdyby měl říct vše, co k tématu schopen říct je, tak asi tři měsíce.

Marek Orko Vácha je osobnost neuvěřitelně inspirativní a zajímavá – což vyplývá už z toho, že je zároveň evolučním biologem, katolickým knězem a přednostou Ústavu etiky na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Člověkem, který vyrůstaje v křesťanském prostředí a vždy se zajímaje o biologii až na vysoké škole s údivem zjistil, že mnoho lidí vidí mezi Darwinem a Biblí jakýsi rozpor… Člověkem, který na teologických disputacích šokuje teology svými neortodoxními (haha!:-) pohledy a na biologických konferencích sklízí klepání na čelo od přírodovědců.

Slyšel jsem ho mluvit už dvakrát, při dvou různých příležitostech na dvě úplně nesouvisející témata, ale v obou těch přednáškách opakoval jednu myšlenku, kterou si dovolím reprodukovat i zde:

Věda je disciplina plná „podezřelých“ paralelních objevů – když přišel se svou evoluční teorií Darwin, už ji měl podobně rozpracovanou minimálně jeden další přírodovědec; podobně Mendel, šroubovice DNA, atd, atd, prakticky každý významný objev se rodí v několika hlavách nebo skupinách vědců současně. Z toho vyplývá, že co neobjevíme dnes, objeví někdo jiný zítra, případně objeví naši žáci za pár let. Ale v umění a tvůrčí činnosti obecně toto neplatí – kdyby Dvořák nenapsal Novosvětskou, nenapsal by ji nikdo nikdy (ani jeho žáci).

Takže, apeluje Vácha, nezapomeňte, že symfonie, které nezkomponujete vy, knihy, které nenapíšete vy, a projekty, které nezrealizujete vy, nebudou zkomponovány, napsány a zrealizovány nikdy.

Reklamy

1 komentář: „Marek Orko Vácha

  1. Pingback: Kreativita jablečného koláče – Všecky drobné radosti

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s