Záměr vymaže všechny nejasnosti

Čtu zase jednu moc zajímavou knihu (no jo, no :-), napsala ji Karla McLarenová a kniha se jmenuje Řeč emocí. Je trochu náročnější než některé jiné knihy na podobné témata, i delší, ale čím dále jsem to dočetla, tím je to srozumitelnější.

Včera jsem tam narazila na jednu krásnou myšlenku vážící se k tomu, jak se také lze vyrovnat se zmatkem – se stavem, kdy člověk jako kdyby nevěděl co chce (vždycky víme, jen to neumíme rozeznat). Takže jak? Uvědomit si svůj záměr. Řekněme, že se například rýsuje možnost podniknout něco zajímavého, ale současně by bylo možné zůstat například celý den v posteli a lenošit. Co z toho zvolit, když člověk neví? Pokud je například mým záměrem žít naplněný život a trávit čas s milovanými lidmi, můžu si to uvědomit a zjistím, že chci zvolit ten výlet. Nebo může být můj záměr po náročném týdnu zvolit relaxaci pro unavené tělo a výlet vynechat. Záleží, co má prioritu – rozhodně se tu nesnažím říct, že výletování je špatné a odpočívání dobré, nebo naopak.

Autorka v celé knize pracuje s konceptem, který nazývá „kvaternita“ a je to jakési spojení čtyř elementů, které zní zpočátku prapodivně, ale vlastně zase tak podivné není. Jedná se o elementy těla, intelektu, emocí a vizí (jakéhosi životního směru) – takže pokud zjišťuje záměr pro to které rozhodnutí, ptá se všech elementů – například pokud by se váhalo mezi výše naznačeným dilematem, pak se lze ptát každého elementu zvlášť :-) Třeba takto:

Jaký je záměr intelektu? Například to, že výletování je fajn, protože pohyb na čerstvém vzduchu a společnost dělá dobře. Tělo by například mohlo být unavené a mělo by záměr odpočívat. Emoce by se možná mohly bát, jak unavené tělo výlet zvládne. A vize by se klonila k tomu, že nejsem člověk, který chce život strávit zavřený doma, takže šupky dupky na výlet. Řešením pak může být to, že se tělu umožní odpočinout jindy a jinak, emoce se nebudou muset bát a výsledkem rozhodnutí by bylo, že hurá na výlet :-)

Možná se tímto postupem nepodaří vyřešit všechny dilemata, každopádně je to zajímavý úhel pohledu, a ptát se zvlášť těla, rozumu, emocí a vizí může přinést velice zajímavé odpovědi…

S láskou

s

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s