Smí se nosit do školy hračky?

Dneska jsem na ulici míjel paní – babičku, která vedla vnoučka ze školy (tak první, druhá třída) a během té chvíle, co jsem šel kolem nich, mě stihla inspirovat k tomuto článku. Odehrál se mezi nimi totiž následující rozhovor:

„Proč to nosíš? Proč to s sebou nosíš?“

(klouček vzdorně mlčí)

„Copak ostatní děti si nosí do školy hračky? No?“

Klouček nepřesvědčivě: „Jo…“ (očividná lež)

„No to mi neříkej! To není pravda!“ (babička vztekle)

Schválně si to rozeberme – a nejde jen o kloučka, občas se takto k sobě chováme navzájem všichni (i když rodiče k dětem asi nejčastěji):

„Proč to s sebou nosíš?“ – Opravdu musíme před někým obhajovat, proč si chceme vzít s sebou svou oblíbenou hračku? Proč děláme to, co děláme?

„Copak ostatní děti nosí do školy hračky?“ – Opravdu je kritérium „co ne/dělají ostatní“ měřítkem správnosti našeho konání?

„Jo“ (lež) – Opravdu je lepší obhajovat se lží, než si svůj postoj prostě ustát? (To samozřejmě neočekávám od sedmiletého dítěte… ale kolik dospělých to dělá taky tak?)

„No to mi neříkej“ (naštvaně) – Toto považuji za zlatý hřeb večera. Nejdřív chlapce zahnat do kouta, odkud nevidí jiného úniku než zalhat (protože kdyby v dané situaci připustil, že jiné děti si hračky do školy nenosí, bylo by to okamžitě použito jako zásadní argument proti němu, to pochopí i sedmileté dítě), a potom mu za tu lež vynadat. Jak vychytralé! (Paní by byla jistě i zdatná účastnice internetových diskuzí…)

Obdivuju, s jakou lehkostí a na jak malém prostoru dokáže taková babička svého vnoučka učit zároveň konformitě a lži – schopnostem, které se mu budou v životě jistě hodit! ;-)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s