Střípky z Festivalu Psychologie

Opět jsme byli o víkendu na Festivalu Psychologie.cz, a opět se podělím o pár postřehů:

 • Paní, co dělá párovou terapii, konstatovala, že se téměř vždy ukáže, že se ti dva (třeba po 20 letech) vlastně vůbec neznají, vůbec nevědí, co si ten druhý myslí, co cítí, jakou má motivaci pro to co dělá… Že na sezení běžně padají věty typu: „Proč jsi mi tohle nikdy neřekla?“ nebo „Tak toto teda slyším poprvé!“ („-Cože? Vždyť ti to říkám už 10 let!“), že když ti dva popisují jejich vztah každý zvlášť, tak se jí někdy ani nechce věřit, že opravdu žijí spolu a mluví o tomtéž vztahu… Přijde mi to strašně smutné, když si uvědomím, co všechno v sobě vlastně ta věta, že se ti dva „vlastně vůbec neznají“ obsahuje a co znamená.
 • Z pána, co mluvil o sexuálních fantaziích, mi utkvěl asi pouze tragikomický příběh, který nemůžu dostat z hlavy: Pár řeší neplodnost, zkouší všechno možné, umělé oplodnění atd, paní během toho ještě začne vykazovat alergii na partnerovo sperma, takže to prostě nepůjde… nakonec přijdou za ním. Svůj sexuální život popíšou tak, že je úplně v pohodě, sex mají skoro každý den, oba dosahují orgasmu, jsou spokojeni… A nakonec z nich mezi řečí vypadne, že jejich sex probíhá tak, že při něm každý má před očima svůj vlastní monitor a na něm si pouští své vlastní (rozdílné) porno:-) A teď co mě na tom tak zaujalo – jak to proboha v praxi může vypadat?! :-))
 • Pán s přednáškou o kritickém myšlení by měl kritické myšlení aplikovat především na svou přednášku o kritickém myšlení… Moc by mu z ní nezbylo.
 • Přednáška o empatii ve mě zanechala hluboký dojem – kolik různých druhů a způsobů přenosu emocí, nálad a stavů z jednoho člověka na druhého existuje a děje se! Nejzajímavější případy: když někdo prožívá něco, s čím si neví rady a neumí to zpracovat, může to řešit tím, že to „přehodí“ na někoho druhého (resp. vyvolá v něm to stejné), aby mu „ukázal“, jak se s tím vyrovná on. Nebo když má někdo strach z reakce druhého, může se snažit svým projevem podvědomě ovládat jeho emoce, aby reagoval tak, jak si přeje a nestalo se to, čeho se bojí… (Upozorňuju, že nejde o žádnou magii, ale o vědomé a podvědomé způsoby, jak na druhého reálně působíme.)
 • Dalibor Špok je nejlepší! :-) Jeho přednášku nedokážu reprodukovat…
 • Přednáška o odhalování lží byla úžasná. Jejím hlavním poselstvím je, že poznat že druhý lže nejde podle žádného jednoduchého ukazatele (překvapivě:-), takže žádný návod… Ale vlastně jedna rada by se z ní vzít dala – ne pokaždé, když to vypadá že druhý lže, tak lže. To, co poznáváme (a nejen my, ale třeba i detektory lži) je spíš nervozita než lež; důvodem jeho nervozity ale může být i něco jiného než to, že dotyčný nás obelhává.
 • Vlastně Lukáš Dastlík je nejlepší!:-) Ale o tom se to nesmí říkat, protože to je hodnotící výrok – a jeho přednáška byla právě o tom, že máme používat popisnou, nikoliv hodnotící komunikaci (neříkat lidem „jsi neschopný“, ale „toto se ti nepovedlo“, nebo neříkat „jsi moc krásná“, ale „moc se mi líbíš“… nebo neříkat „Lukáš Dastlík je nejlepší“, ale „Přednáška Lukáše Dastlíka se mi líbila nejvíc“.). Bylo zajímavé v následné diskuzi pozorovat, jak moc lidí mělo s pochopením jeho poselství problém; nám, kteří to známe dávno, to přijde samozřejmé, ale pro většinu lidí je to asi na první poslech dost komplikované a neuchopitelné… Koneckonců, měli jsme sami zrovna před touto přednáškou možnost vidět hezký příklad.

Jako bonus jsme se totiž v Praze nečekaně potkali s kamarádem a šli jsme s ním a jeho bývalou přítelkyní na oběd. A během té hodiny, co jsme spolu strávili, nás oba zaujalo, jak on jí neustále dává najevo, že všechno co dělá, dělá špatně – od toho že má na sobě bundu (vždyť je přece tak teplo!), až po to, jakou příchuť zmrzliny si vybrala… Jen neškodné přátelské pošťuchování? Nikoliv, ironie vztahy zabíjí. Tak možná i proto je už bývalá.

Reklamy

3 komentáře: „Střípky z Festivalu Psychologie

  1. Radim

   Tak k té paní nechodí páry, které jsou v pohodě, takže je to jen ten problémový vzorek… Ale je fakt, že kolem sebe takových případů vidíme všichni dost, takže ten vzorek asi opravdu nebude zas tak malý…
   Ale mě pořád víc pronásleduje ten bod 2 :-D

   To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s