Víme starou belu

Zaujala mě na facebooku Jana Bílého jedna výměna názorů. Jan Bílý tam sdílel video nového francouzského prezidenta s tím, že je silné a že se možná odstěhuje do Francie…

Jan Bily: Silné. Asi se stěhuju do Francie. Ale především se stěhuju z Česka, kde se president snaží rozvrátit nejen společnost, ale nyní už i demokracii. A polovina lidí mu k tomu pořád tleská. A Babišovi těch jeho 30%.

 

Na to se mu dostalo této odpovědi od jedné dámy:

Jitka: Jane, tak Vy to přeci obvykle děláte, že z téhle země odcházíte, když se to tu trochu přiostřuje. A pak se jako hrdina vracíte. Tak třeba jeďte a nechte tuhle zemi těm průměrným, kteří neodešli ani za bolševika a neodejdou ani teď, protože jim bude vždycky chybět ta vlídná krajina bez velkých klimatických propadů, hrabalovská povaha národa a švejkovina za každým rohem. Jako mému otci, co nesměl dostudovat. Není tady ideálně a mnoho vzdělaných odešlo nedoceněno, ale ta sousedovic tráva je úplně stejně zelená a má dost podobné parazity v půdě jako naše. Tahle země bude jednou nejstabilnější místo v Evropě, dost možná právě proto, že není tolik významná. Zeman nám ostudu dělat ani nemůže, protože Česká kotlina nikoho nezajímá a to ani migranty. Zatím.Mně osobně postačí vědět, že tahle země kojí svými prameny půlku Evropy, abych jí byla vděčná. Proč tedy do naší země proudí velké množství mladých lidí ze západu (Portugalsko), vím, že bývalé kolonizační země si vybírají svou daň za poničení kultury národů tří kontinentů. Jeďte a glosujte mě svým „ale, ale“ nadhledem.

A Janova reakce s nadhledem:

Jan Bily: Jitko, nevím, co vás vedlo k tomu napsat to, co jste napsala v prvních dvou větách. Ale chtěl bych poznamenat, že o mých „odchodech a návratech jako hrdina“, potažmo o tom, proč co dělám a jakou cenu za to platím víte opravdu starou belu. Výběr slov jako „obvykle“ „když se přiostřuje“ nebo „hrdina“ dle mého soudu svědčí o něčem, co Vám leží v žaludku, ale co se mnou opravdu nemá nic společného. Tak možná příště napíšete, co vás skutečně bolí, a přestanete popisovat můj život, který opravdu neznáte. Byl bych za to moc vděčný.

Nejde mi teď ani tak o to, co Jan a Jitka píší věcně (byť souhlasím s Janem). Spíš tím chci upozornit na to, jak opravdu většinou všichni víme starou belu o tom, co uvnitř řeší druzí, jaké jsou jejich motivace a jakou za to platí cenu. Věci často nejsou takové, jaké se nám zdají být – většinou si do nich promítáme své obsahy, máme pocit, že tak, jak to vidíme my, to vidí i všichni ostatní. Jenže nevidí.

s

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s