Typy vazby

Zajímavý článek: https://psychologie.cz/teorie-citove-vazby/. Stojí za přečtení celý, docela to dává smysl a odpovídá tomu co kolem sebe můžu pozorovat; zde krátká rekapitulace obsahu:

Bezpečná vazba – vzniká u dětí, které pociťují dostatek lásky a náklonnosti a jejichž potřeby jsou pravidelně naplňovány. Má ji přes 50 % lidí. Vnímají pozitivně sebe sama i ostatní.

Úzkostná vazba – vzniká u dětí, jejichž potřeby jsou naplňovány jen do určité míry a nepředvídatelně (více u žen než u mužů). Vnímají negativně sebe, pozitivně ostatní.

Vyhýbavá vazba – vzniká u dětí, jimž plněny jen některé z potřeb, zatímco zbytek je zanedbáván (více u mužů než u žen). Vnímají pozitivně sebe, negativně ostatní.

Úzkostně-vyhýbavá vazba – vzniká u zneužívaných nebo hrubě zanedbávaných dětí. Vnímají negativně sebe i ostatní. (To už je na psychiatra.)

Vztahy mezi jednotlivými typy partnerů (a už tradičně – nemusí jít jen o vztahy partnerské, ale klidně i přátelské a dost možná třeba i pracovní…):

Lidé s bezpečnou vazbou nejčastěji navazují vztahy s dalšími lidmi s bezpečnou vazbou. Jsou však schopni zvládat i vztahy s ostatními typy. V takovém případě může docházet k ovlivnění, a to na obě strany („bezpečný“ partner vytáhne toho druhého k bezpečné vazbě, a nebo ten druhý stáhne „bezpečného“ k sobě…).

Lidé s úzkostnou a vyhýbavou vazbou často navazují vztahy mezi sebou, a to ve všech kombinacích; nejčastěji vyhýbavý/úzkostná, kteří si navzájem krásně potvrzují své představy a obavy, ale i úzkostný/úzkostná nebo vyhýbavý/vyhýbavá, kteří si „to svoje“ prostě dělají navzájem…

A na závěr to hlavní: online dotazník na zjištění vlastní pozice v rámci těchto typů vazby, který po vás nebude chtít za výsledky zaplatit (českou variantu jsem nenašel): http://www.web-research-design.net/cgi-bin/crq/crq.pl (stačí varianta B). Doporučuju tedy vyzkoušet… ;-)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s