Jak jíme a po čem hladovíme

Jídlo je moje životní téma. Pořád jím, i když nemám hlad. Někdy mě to štve, a ráda bych s tím přestala a pár kilo zhubla, a někdy si zase říkám, že bych měla být svému tělu vlastně vděčná, že při tom, jak jím, vypadám tak, jak vypadám – tedy docela normálně, bez nějaké nezdravé nadváhy, možná jen s pár oblinami navíc, bez kterých bych se obešla.

Čtu teď jednu moc zajímavou knihu od Deepaka Chopry, jmenuje se What are you hungry for? a obsahuje mnoho zajímavého (i mnoho nezajímavého, abych byla spravedlivá). Kniha se dívá na jídlo nejen z pohledu nutričních, ale i duchovních.

Otázka „Po čem vlastně hladovíte?“ směřuje k tomu, že jídlo pro nás může představovat mnoho věcí, nejen výživu pro tělo. A pokud máme potřebu jíst, je na místě se ptát, co je to, po čem skutečně hladovíme? Je to skutečně ten další kus koláče? Nebo je to spíš pocit jistoty, lásky, naplnění a bezpečí? U nás doma, myslím tím v dětství, bylo jídlo projevem lásky – mamka to dělá dodnes. Asi na tom v zásadě není nic špatného, mě taky těší, když můžu Radima nakrmit a je pak spokojený, ale nic se nemá přehánět. Po čem tedy skutečně hladovím? Nevím, zatím jsem na to nepřišla. Ale jídlo to není.

Další zajímavé úvahy se týkají například toho, že stejně jako jídlo vyživuje naše tělo, vyživují různé situace a věci naši duši, přičemž to, jak jíme, může být zajímavou paralelou k tomu, jak vstřebáváme výživu pro duši… Pečlivě vybíráme, co si vezmeme a plně si to užijeme? Nebo zhltneme na to přijdeme, bez ohledu na to, jestli je nám pak těžko? Zaplácneme se čímkoli, co je po ruce, jen abychom neměli hlad? Nebo věnujeme tomu, co jíme, plnou pozornost a vděk? A neděláme to tedy skutečně stejně i s jinými věcmi, které nás vyživují? Hladovíme? Přeplňujeme se? Nebo jsme v rovnováze?

s

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s