Ze zápisků greenhorna II.

Na cestách jsme byli celkem 11 dnů, ujeli jsme 3.840 km, vzdušnou čarou to bylo do nejvzdálenějšího místa na západ něco přes 1.500 km. Bylo to velmi poučné a velmi inspirativní. A klidně to mohlo trvat i několikanásobně déle :-) Pár poznámek k tomu… a několik bolestně získaných zkušeností.

 1. To, že jste na západě, poznáte například podle toho, že je všude dostatek příčetných záchodků, a pak taky podle toho, že na většině z nich se už bez přečtení návodu nevyčůráte… a místo spláchnutí občas třeba umyjete sedátko nebo tak něco :-)
 2. A hned přidám jednu z těch bolestně získaných zkušeností – veze-li člověk s sebou jídlo v konzervě, která nemá očko na otevření, je dobré ujistit se, že má s sebou i otvírák. Ta slepice na paprice byla teda dost zasloužená ;-)
 3. Ztratit se dá kdykoli a kdekoli – i v přístavu od moře :-)
 4. Nejvíce doma jsem se cítila v Německu a v Belgii (ovšem v menších městech, okraj centra Lutychu připomínal spíše Bělehrad, než západní metropoli) – ve Francii i v Anglii jsem postrádala život na ulicích měst – žádné obchůdky, hospody, vitríny nebo lidé – bylo tam více prázdno. V Belgii už to vypadalo naopak skoro jako u nás, až na ty cihlové domečky.
 5. Lidé byli všude většinou moc milí (kromě prodavačky na trajektu, která se ale aspoň pokusila o úsměv, když zjistila, že ti patlalové, co jí špatně zaplatili, nejsou Angličani :-)). A často se snažili s námi navazovat kontakt, ať už jen úsměvem, nebo pokusem o konverzaci v různých jazycích – od němčiny, přes francouzštinu, až po polštinu :-) Největší šok jsme asi utrpěli v kanadském muzeu, kde byly jako průvodkyně skutečné Kanaďanky – byli jsme tam hned ráno jako první, jen my a kanadská průvodkyně, která nás odrovnala začátkem „Hello, how are you?“ Pak už jsme si na to, že se nás někdo ptá dokonce na to, jak se máme, trochu zvykli a v Andoveru jsem už konverzovala i s prodavačkami v obchodě :-)
 6. Anglicky umějí kromě Francie všude – i v Belgii paní na záchodkách nebo v Lutychu prodavač vstupenek do fortu. V Německu jsem to vlastně asi nezkoušela, jelikož tam jsem se hrdě pokoušela uplatnit svoji němčinu, ja, bitte, natürlich :-)
 7. Jsem mizerný navigátor. A snáším to lépe než Radim :-))
 8. Stonehenge je staré asi 5 tis. let. U návštěvnického centra jsou postaveny napodobeniny obydlí, které si lidé z té doby stavěli – to obydlí je řádově několikanásobně propracovanější než příbytky našich předchůdců například na Pohansku z 9. století. My nedoháníme Západ o 20 let, ale o 2.000 let…
 9. Dobře, možná ten předchozí bod zní ujetě, ale oni jsou tam opravdu někde jinde – úroveň veřejného prostoru a toho, jak se k němu i k sobě navzájem lidé chovají, je zkrátka jiná. Pro sebe jsem si to popsala tak, že mají v historii mnohem delší období, kdy prostě ctili a respektovali sebe navzájem a brali v potaz jednotlivce, zatímco my zde na východě jsme uctívali socialistickou společnost a na jednotlivce jsme kašlali. Není divu, že nám lidská práva znění pořád trochu jako blbost. No, není to blbost.
 10. Když jsme na východě parkovali tak porůznu a vachrlatě, moc jsme se nebáli, protože to tam nikoho nezajímalo. Na západě jsme to taky neřešili, protože nebyl důvod parkovat vachrlatě. Všude to šlo normálně.
 11. Dálnice už jsou u nás srovnatelné – nikde nebyly výrazně lepší, jen občas měli víc pruhů a víc aut, případně se za ně brutálně platilo (ve Francii zhruba 1 euro za 10 km).
 12. Závěr? Patříme prostě tam, ano, tam na západ. Se všemi minusy, které to možná podle někoho přináší, je to pořád jedno velké plus. Na východě je ta polarita opačná – všechna ta drobná plus prostě nemohou a nesmějí převážit to velké minus. Važme si toho, že jsme součástí společenství, které si váží jednotlivců a svobody.

s

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s