Existuje pravda? III

Naposledy se vrátím k tomuto tématu, kterému jsem se věnoval už tady a tady, protože mám potřebu ještě jednu věc upřesnit. V obou předchozích textech jsem velmi usilovně upozorňoval na oblasti, kde pojem absolutní pravdy není možné aplikovat. Možná mi v tom ale trochu zaniklo to sdělení, které jsem v prvním textu vlastně shrnul do jediné věty, totiž že výrok „voda taje při nula stupních Celsia“ je nepochybně i podle mě absolutní pravda.

Podíval jsem se výjimečně na televizi – konkrétně na film Marie Terezie – a po jeho zhlédnutí jsem si uvědomil, jak moc mi vadí, když se nerespektuje (v tomto případě historická) pravda. Ten film je dle mého názoru dobrý, a není ani nějak zásadně mimo co se týče faktografické stránky příběhu; ale přesto je tam několik menších i větších… čeho vlastně? Můžeme říct „historických nepřesností“? A nebylo by přesnější nazvat to prostě: „lží“?

Ty osoby skutečně žily a události v jejich životě i ve světě kolem nich se skutečně staly. A staly se konkrétně nějak, a ne jinak. Marie Terezie prostě ve skutečnosti nežádala o zvolení uherskou královnou s několikaměsíčním Josefem v náručí (ačkoliv před uherský sněm se synkem v náručí předstoupila, stalo se tak o něco později a v době, kdy už uherskou královnou byla). To například JE objektivní pravda.

Stejně jako existuje objektivní pravda o tom, kdo a jak přesně sestřelil malajské letadlo nad Ukrajinou nebo zda byly 11.9.2001 ve budovách WTC odpáleny nálože a není možné všechny příběhy o tom, jak to bylo, považovat za rovnocenné nebo prohlásit, že mezi nimi nelze nijak rozlišovat. Lze. Jen jeden z nich je pravdivý.

Jsem přesvědčen, že pravda existuje; a to i tehdy, pokud ji konkrétní člověk – a v extrémním případě vlastně třeba i žádný člověk na světě – nedokáže zjistit nebo ověřit. V minulých příspěvcích jsem se jen snažil upozornit, že tento koncept nelze vztahovat na všechny druhy tvrzení a operovat jím tam, kam nepatří. Právě to, že se to často děje, podle mě přispělo k diskreditaci konceptu objektivní pravdy obecně; a neskutečný tlak, pod kterým se koncept pravdy v současné době v naší (a tím myslím celý vyspělý svět) nachází, je podle mého názoru dost podstatnou složkou toho marastu, do kterého naše společnost zabředává.

Reklamy

1 komentář: „Existuje pravda? III

  1. Nelze si u tohoto tématu taky nevzpomenout na ten úžasný židovský vtip, jak se pře Kohn s Roubíčkem a jdou za rabínem, aby je rozsoudil. Nejprve mu všechno vypráví Kohn, rabín ho vyslechne a nakonec uzná „ano, to máš pravdu“. Pak mu svůj pohled vysype Roubíček, na což opět rabín reaguje slovy „ano, to máš pravdu“. Když to slyší rabínova manželka, přiběhne k němu a povídá „vždyť ti každý z nich říkal něco jiného!“ A rabín odpoví „ano, to máš pravdu.“ :-)

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s