Otázka

Ze Soňou odkazovaného článku mě nejvíc zaujala jedna myšlenka, týkající se toho, jak pracujeme s otázkou. Otázka, to má být nástroj komunikace, porozumění a hlubšího propojení mezi lidmi. Otázku máme klást pro to, abychom dostali odpověď – abychom se něco dozvěděli (ať už něco „objektivního“, nebo něco o druhém člověku), zpravidla něco, co zatím nevíme. Abychom něčemu nebo někomu porozuměli.

My ale otázku používáme především jinak – jako nástroj manipulace. Otázku klademe pro to, abychom druhého přiměli říct, co chceme, aby řekl. Co jsme už předem určili – tedy vlastně abychom si potvrdili to, co (si myslíme že) víme. A co hůř, dost často je naší skutečnou motivací dotazovaného „nachytat“ – ponížit ho, ukázat jeho slabost, omyl nebo nekonzistentnost. Vrcholovým číslem je pak pro nás schopnost položit takovou otázku, na kterou ať dotazovaný odpoví tak, či onak, v každém případě se mu jedno z toho přihodí. A pak se s potutelným úsměvem dívat, jak se trápí, abychom nakonec mohli spokojeně vykřiknout: „Ha, mám tě!“

To není správné. A děláme to my. Nikoliv oni. My. Dělají to média – a teď nemluvím o nějaké TV Barrandov nebo podobné žumpě, ale například o naší skvělé DVTV (čest výjimkám – především ČT, která to podle mého dělá nejméně). Děláme to v internetových diskuzích, děláme to i v diskuzích osobních. Dokonce to asi opravdu považujeme za obsah pojmu „umění diskuze“ nebo „umění argumentace“ a jako takové to oceňujeme.

A pak se divíme, že prezidentské volby u nás vyhraje člověk, který právě v této disciplině exceluje?

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s