Postřehy ze světa moderní techniky

Měl jsem možnost navštívit konferenci, která sice byla o cestovním ruchu, ale z pohledu moderních technologií. Byl to fascinující den plný zážitků a inspirace, podělím se o pár neuspořádaných poznámek:

  • Virtuální realita: měli jsme možnost vyzkoušet expozici, která je součástí českého domu v olympijské Koreji, kdy si člověk sedne na sáně (opravdové) a virtuálně se projede namodelovanou krajinou reprezentující významné události z českých dějin 1918-2018. Hezký zážitek – a člověk se vůbec nediví některým „jezdcům“, že se v zatáčkách naklání nebo se sehnou, aby nedostali turbinou po hlavě. Druhá ukázka byla přírodní scenerie, kam si člověk stoupne a rozhlédne se (resp. může kousek popojít – ale ne moc) – hora na Islandu (jejíž jméno jsem si nezapamatoval), zapadlá ulička Benátek nebo jeskyně byly působivé, ale že by toto byla budoucnost turismu, jak nám provozovatel tvrdil, si nemyslím. Je to ale úžasný nástroj pro mnoho různých využití. Například představa, že čtu knížku a můžu uprostřed příběhu rychle „nakouknout“ na místo, o kterém pojednává, mě nadchla.
  • Umělá inteligence: podle všech odborníků bude pronikat úplně všude a bude řešit úplně všechno. Takhle tedy zřejmě v praxi vypadá vrchol křivky humbuku;-) Mně jen znepokojuje, když poslouchám lidi, kteří se v tom oboru pohybují, kteří v jistém smyslu udávají jeho směr a rozhodují, jak bude skutečně budoucnost vypadat, a vidím, jak velice úzce a jednostranně o věcech přemýšlí. A když s klidem říkají něco jako „v budoucnu si už nebudeme ani domlouvat s lidmi schůzky a setkání, jen zadáme požadavek na svého osobního asistenta [což bude software, ne člověk!] a on se s osobním asistentem toho druhého domluví a pro nás to bude znamenat akorát to, že se nám v kalendáři objeví další záznam“, tak si tak říkám, že všechno fakt mít nemusím ;-) Představa, že svůj život řídím podle kalendáře, kde se mi bez mé kontroly různě objevují schůzky a jiné události, a pak podle něj chodím po světě a vlastně ani nevím kam a proč a za kým jdu, mi přijde srandovní.
  • Kultura start-upů: Skoro všichni, kdo tam hovořili, byli start-upisti. Pokud nevíte, jak vypadá takový start-upista, tak je to mladý muž jednoznačně hipsterské vizáže stojící před vymazlenou prezentací (napsal bych powerpointovou, ale myslím že většina z nich ve skutečnosti používá nějaký sofistikovanější nástroj) a povídající několik minut s velkým zapálením a nadšením o věci, která má asi 90-95% šanci že skončí naprostým krachem. Činí tak ovšem slovy tak pozitivními, že odcházíte s přesvědčením, že projekt, který vám právě představil – třeba něco jako že „do pěti let budeme namísto auty všichni jezdit podzemními tunely v kapslích rychlostí zvuku“ – je stejně jasný a přirozený jako to, že dopravní prostředky používají kola. Až vás trochu zaráží, že na takovou samozřejmost nikdo kromě toho týpka před plátnem ještě nepřišel a nechápete, že už to dávno není realitou. Je fascinující to pozorovat. (Dobře, přiznávám, pro dramatické vyznění jsem to trochu přehnal. Ty kapsle nebudou do 5 let, ale až za 10.)
  • Utrpení milovníka českého jazyka: Technologičtí byznysmeni a developeři používají ve své branchi opravdu weird jazyk. Jako člověka s citem pro češtinu mě po několika minutách začínalo dost cinkat v uších, když jsem poslouchal ty věty, v nichž byla 4 slova česky a 3 anglicky (z toho 2 opatřená českou koncovkou nebo jinak zpotvořená). Zlatým hřebem pak byl týpek, který nám oznámil že „tuto featuru budou roll-outovat“. A v zadržení výbuchu smíchu mi vůbec nepomohlo vědomí, že tou featurou, kterou se pán chystá rolloutovat, je tak sofistikovaná a riskantní věc jako… ehm, rezervace sedačky v autobuse.
Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s