Zavalen dějinami

Cesta po Řecku je pro člověka jako já, který se zajímá o historii, samozřejmě obrovským zážitkem. Na poměrně malém území je soustředěno neskutečné množství památek na mnoho nejrůznějších epoch lidských dějin: mykénská civilizace; klasická řecká civilizace; římská civilizace; Byzanc; muslimská civilizace turecká a benátské impérium; novodobé Řecko.

Po dvou týdnech a návštěvě desítek muzeí a dalších lokalit na mě ale nečekaně z toho všeho padla jakási tíha. Celé ty dějiny, které zde před námi defilují, se točí téměř výhradně kolem válek, svárů a dalších tragédií. A když jsme před tím nakonec ujeli na Kefalonii, ostrov kde podle mého dosavadního vědomí z historického hlediska „nic není“, ukázalo se, že dějiny se nevyhnuli ani tomuto turistickému ráji – přivítal nás památník několika tisíc italských vojáků postřílených Němci za druhé světové války…

A ve mě to vyvolalo otázku, které se nemůžu zbavit: Proč? K čemu to všechno bylo? Kdo si tím nakonec pomohl? Proč si vždycky někdo musí myslet, že svět, ve kterém by tato utrpení neexistovala, by byl pro něj tak nesnesitelný, že je raději způsobí? Je to nevyhnutelné? Je lidstvo nějak předurčeno k tomu, že se nikdy nepoučí a bude to opakovat pořád a pořád až do skonání světa?

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s