Filosofická otázka č. 7

Je asi nedoceněným úspěchem rozvinuté civilizace, že díky své organizaci a systému vlády a správy vytěsnila mnoho nepříjemných jevů lidského života – jako například násilí a moc nad životem jiného člověka – ne snad přímo na okraj, ale do organizované a úzce vymezené sféry, jako je armáda nebo policie. Průměrný člověk si to uvědomí až když se s tím setká, což se mu chválabohu děje jen jednou za čas. Na chorvatské hranici nám celník vynadal za to, že jsme si dovolili přejet z pruhu do pruhu (vyplývá snad z něčeho, že by se to nesmělo?) a následně nás nechal stát před zavřenou závorou až dokud jsme se nešli zeptat co se děje, aby nám sdělil, že máme přejet do druhého pruhu a jet… Slovinská policie si pak na nás počíhala těsně před rakouskou hranicí a udělila nám vysokou pokutu za to, že jsme vjeli na slovinskou dálnici — fakticky tedy na dálniční hraniční přejezd mezi Slovinskem a Rakouskem — bez slovinské dálniční známky.

V obou případech člověk pocítí tu pravou bezmoc a tupý vztek, který není kde ventilovat. Nadávat celníkovi totiž není radno, protože je jasné, že si člověk může zadělat na nepříjemné komplikace – celník totiž disponuje značnými pravomocemi, které kdyby v plné šíři uplatnil, mohl by přejezd hranice dost znepříjemnit. A nadávat policistce, která se sama tváří poněkud nešťastně, je taky zbytečné, když člověk ví, že ona osobně o tom nerozhodla – a navíc si uvědomuje, že formálně vzato má pravdu ona. Co ale s tím vztekem, který není možno zaměřit na konkrétního člověka? Mám být nasraný na Chorvaty nebo Slovince? To je přece nemístná generalizace… Mám být tedy nasraný na chorvatský stát nebo slovinský stát? To je trochu směšné, ne?

Filosofická otázka tedy zní: Jak tedy ventilovat pocit křivdy a vzteku, když ho způsobuje odosobněná autorita, na kterou ho nelze zaměřit?

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s